OUR BLOG / Novinky ze světa koupelen a instalatérského materiálu

V současné nabídce vodovodních baterií není lehké vybrat tu správnou. Baterie se liší vzhledem, cenou, použitými materiály, ale i vlastnostmi a především kvalitou. Připravili jsme pro vás několik rad, jak postupovat při výběru baterie.

Většina z nás by nejraději vybírala podle vzhledu, my ženy to tak většinou máme ;). Zaměřit bychom se však měli především na trvanlivost povrchu, těsnost, výdrž v čase, úsporu spotřeby vody a pohodlí ovládání. Dále je vhodné vědět, který druh a typ baterie se kam hodí. Vodovodní baterie se dělí podle místa a způsobu umístění, a to na umyvadlové, dřezové, sprchové, vanové a bidetové. Podle umístění rozlišujeme nástěnné (které se upevňují na zeď do omítky), stojánkové (instalují se přímo na umyvadlo či vanu) a podomítkové (u tohoto typu se technika skryje pod obklad). Z hlediska regulace vody rozlišujeme baterie na směsové a termostatické. Podle způsobu ovládání rozdělujeme na baterie kohoutkové nebo pákové. Pákové baterie jsou trendem naší doby. Vynikají těsností, kvalitou i komfortem užívání. Kdežto klasické kohoutkové se volí spíše z estetických důvodů.

Levnými bateriemi neušetříte

Za kvalitu je potřeba si připlatit, kolikrát jsme za svůj život slyšeli nebo dokonce sami řekli: „nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci“. Dobrá baterie se pozná podle typu kartuše, ta je u kvalitních pákových baterií keramická. Je-li plastová, nevydrží vlivem vodního kamene atd. Důležité je také, z čeho bylo vyrobeno tělo, u kvalitních baterií bývá použita mosaz nebo odolné slitiny.

Rozteč baterie

Vodovodní baterie se vyrábějí ve dvou rozměrech – 100 mm nebo 150 mm, které jsou shodné s roztečí armaturových přípojek (výstupy rozvodů ze zdi). Je velmi důležité vybrat správný rozměr, redukce se sice zakoupit dají, vzhled baterie je tím však narušen.

Vzhled baterie

Škála baterií na našem trhu je opravdu široká a sladit baterie s designem koupelny není vždy jednoduché.  Měli bychom se držet zásadních pravidel. Většina baterií je stříbrné lesklé barvy, velikost by měla odpovídat velikosti zařízení, na které jsou instalovány. Máme-li sanitární keramiku a doplňky hranatého nebo oblého tvaru, měly by i baterie s tímto tvarem ladit. Doporučujeme vždy kupovat baterie z jedné série a nemíchat různé designy.

Ušetřete za vodu

Nejsnadnější obsluhu i největší úsporu za vodu nabízejí termostatické baterie. Proto jsou optimálním řešením ke sprchám a vanám, nutno poznamenat, že za vyšší cenu.

Při ovládání termostatu si nejprve zvolíte na stupnici požadovanou teplotu a nastavíte vyhovující průtok (intenzitu). Termostat si pomocí termo-prvku automaticky upraví průtok teplé a studené vody (termoprvkem, jež mísí vodu, se nazývá mechanika pracující na principu tepelné roztažnosti speciálních materiálů).

Běžnou součástí těchto baterií bývá tlačítko, které omezuje proud vody. Tak se sníží spotřeba vody a energie až o polovinu. Odborníci proto tvrdí, že investice do termostatické baterie se vám vrátí do jednoho až dvou let!

Pár rad nakonec:

1) Změřte si rozteč baterie (armaturových přípojek) – 100 nebo 150 mm

2) Vyberte barvu odpovídající barvě vaší koupelny.

3) Vyberte baterie z jedné série a od jednoho výrobce.

4) Ujistěte se, že cena je uvedena včetně příslušenství. Některé baterie jsou prodávány bez příslušenství, což může mít za výhodu, že si například u vanové baterie vyberete sprchovou hadici a hlavici sami. Všechny typy však musejí obsahovat redukce a krytky určené pro připojení baterie k rozvodu vody.

5) Zjistěte, jaká je záruční doba. U kvalitních baterií, které by měly vydržet desítky let, si výrobci mohou dovolit prodlouženou záruku nad pět let.

6) Zeptejte se prodejce na servis (dostupnost a přibližnou cenu náhradních dílů).

Zdroj:http://bydleni.idnes.cz/jak-vybrat-baterie-do-koupelny-dz1-/koupelna.aspx?c=A050308_103405_koupelna_pet

Komentáře k článku (2 komentáře »)

  1. Dobrý den, před 7 lety jsem postavil dům a tenkrát, protože nebyli peníze zbytečné utrácení, tak jsem koupil nejlevnější baterie co byly na trhu z baumaxu o cca 3 roky později začaly beterie postupně odcházet nejdřív koupelně na vaně, pak v kuchyni. Šel jsem tedy a koupil jino, opět se stejnou chybou, levně!!!No a teď kdy už nám zase takřka všechny baterie tak nějak zlobí, jsem se rozhodl, že koupím pořádné baterie a když už tak do celého domu a vše z jedné série. Sice to vyško skoro na 8 tisíc ale předpokládám že kvalita budě někde jinde! Tedy spíš v to doufám!

  2. Užitečný článek, stejně jako tento, určitě vaše informaci využiji, jelikož zrovna potřebuji novou vodovodní baterii, ke svému dřezu :)

Přidat komentář

Napsat komentář

© Copyright 2018 Aquatop Rakovník. Všechna práva vyhrazena.